Barkod Yazıcı

Karekod Yazıcı

Karekod yazıcı dedir? Nasıl karekod basabilirim? Hangi barkod yazıcı marka / modelleri karekod uyumludur?

Karekod’ un ne olduğu hakkında daha önce “Karekod Nedir” yazısı altında sizlere detaylıca bilgi vermiştik. Bu yazıda ise “Karekod Yazıcılar” hakkında özetle bilgi vereceğiz. Aslında karekod yazıcı demek doğru olmaz; çünkü genel bir tabirle bunlar karekod yazabilen barkod yazıcılardır.

Karekod sisteminde 8×8 veya 144×144 adet kareden oluşan kodlar da basılabildiğinden dolayı (içerdiği bilgi genişliğine göre bu oran değişir) basmak istediğimiz karekod nekadar daha çok bilgi içeriyorsa o derece küçük karelerden oluşur. Bu durumda karekodun içerdiği kareler küçükdülçe ihtiyacınız olan iğne başı büyüklüğünde noktalarıda basabilen çözünürlükte bir barkod yazıcıya ihtiyaç duyarsınız. Kısaca çözünürlüğünün yüksek olması basacağınız karekodun daha küçük, daha okunaklı ve daha çok bilgi içermesine yardımcı olur. Eğer halihazırda elinizde 200 dpi ve üzeri bir barkod yazıcını var ise yeni bir yazıcı aramanıza gerek yok. Önemli olan kullanmakta olduğunuz barkod programının içeriğinin DataMatrix kodlamasını desteklemesidir. Kullandığınız etiket & barkod yazılımının karekodu destekleyip desteklemediğinizi satın almış olduğunuz firmanızdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz, veya dünya genelinde kabul edilen Bartender ve NiceLabel gibi programlar kullanıyorsanız zaten bu programlar içeriğinde halihazırda mevcuttur. Bizim size tavsiye edeceğimiz barkod yazıcı programı ise bartender’ dır.

Özet olarak

Karekod yazıcı aslında bir barkod yazıcıdır. Kullanmakta olduğunuz barkod programının karekodu desteklemesi yeterlidir. Çözünürlüğü yüksek bir barkod yazıcı ve baskı kalitesi iyi olan etiketlerle (ISO belgeli A Kalite) karekodlarınızı rahatlıkla basabilirsiniz.