Etiket Çeşitleri

Etiket Yapışkan Dereceleri

Etiketlerde kullanılan 6 yapışkan çeşiti mevcuttur.

Non Perm : En düşük yapışkanlık seviyesine sahiptir. Bu yapışkanlık derecesine sahip etiketler (kağıt bazlılar dahil) yapıştırıldığı yüzeyden kolay bir şekilde kaldırılabilir ve farklı yüzeylere tekrardan yapıştırılabilir. Yapıştırıldıkları yüzeyde yapışkan izi bırakmazlar.

Akrilik (Perm) : Non Perm yapışkanlık derecesinin bir üstüdür. Piyasada kullanılan etiketlerin %90′ ı akrilik yapışkanlığa sahiptir. Bu yapışkanlığa sahip olan etiketler yapıştırıldığı yüzeyden kaldırılabilir fakat etiket tekrardan aynı yapışkanlık derecesi ile 2. bir yüzeye yapıştırılamaz.

Hot Melt : Akrilik yapışkanlık derecesinin bir üstü denilebilir. Bu yapışkanlık seviyesine sahip etiketler yapıştırıldığı yüzeyden yırtılmadan (%99) kaldırılamazlar. Hot Melt yapışkanlar yüksek ısı ve nemli ortama karşı dayanıklıdır ve yapışkanlıklarını koruyabilirler.

Extra Hot Melt : Özel olarak üretilen Hot Melt’ den bir kademe daha yüksek yapışkanlık cinsidir. Özel üretim kağıtlarda mevcuttur. Etiket fiyatını %10 kadar yükseltir.

Tyre : Yapışkan gramajı oldukça yüksektir. Pürüzlü yüzeyler, kısmi ve hafif derece tozlu / yağlı yüzeylerde tutunur. Kumaş, ahşap, metal gibi yüzeylerde tercih edilir. Yapıştırıldığı yüzeyde ağda bırakma olasılığı yüksektir.

Deep Freeze (Dipfriz) : Soğuk ve nemli ortamlara dayanıklı yapışkanlık cinsidir. Hot Melt kıvamında yapışkanlık gücüne sahiptir tek özelliği soğuk havada (soğuk hava depolarında, buzdolaplarında) yapışkan kristalize olmaz ve özelliğini korur.

Etiketlerin yapışkanlık dereceleri yapıştırılacakları yüzeye göre değişir. Pürüzlü yüzeylerde Akrilik üstü yapışkanlık kullanılmalıdır. Soğuk havada kullanılacak etiketler ise kesinlikle Deep Freeze yapışkanlık seviyesine sahip olmalıdırlar.