Etiket Çeşitleri

Demirbaş Etiketi

Demirbaş etiketi, aynı zamanda silvermat etiket ya da slwmat etiket olarak da isimlendirilmektedir. Adından da anlaşılabileceği gibi ağırlıklı olarak firmalardaki demirbaş ürünleri etiketlemek amacı ile kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı da kullanıcıları tarafından demirbaş etiketi olarak adlandırılmıştır.

Silvermat etiket, parlak gri renktedir. Koyu ve açık gri olmak üzere iki farklı ton özelliği ile satılmaktadır. Zemin kısmı yani yapışkanlı kısmı aynı şekilde parlak gümüş rengine sahiptir. Bu özellik sadece slwmat etikette bulunduğundan dolayı diğer gri renkli etiketler ile kolaylıkla ayrılabilirler. Plastik bazlı bir etiket çeşididir. Bu sebepten dolayı wax ribon ile değil resin ribon ile üzerine baskı alınmaktadır. Oldukça kuvvetli bir yapışkanı bulunmaktadır. Etiketin özel hammaddesi sebebiyle sağlam yapılı bir etikettir. Yapıştırıldığı yerde çıkartılmak için zorlanmazsa 3-4 sene esneme yapmadan, yapışkanı atmadan kalabilir. Aynı zamanda demirbaş etiketi, 276 derece sıcaklığa bile dayanabilecek yapıda bir etikkettir, böyle bir ısı ile karşılaştığı takdirde büzülme, erime yapmadan aynı şekilde kalabilir. Sıcağa karşı dayanıklı olduğu gibi soğuğa karşı da dayanıklılık göstermektedir.

Demirbaş etiketlerinin pürüzsüz bir yüzeyi vardır. Resin ribon ile rahatlıkla baskı alabilirsiniz. Kullandığınız ribbonun cinsine ve kullanım koşullarını sağladığınız takdirde üzerindeki baskı uzun zaman uçmadan ilk günkü gibi kalabilmektedir. Demirbaş etiketi denmesindeki bir diğer mana da buradan gelmektedir. Aynen demirbaşlarınız nasıl uzun yıllar boyunca işlevini görmeye devam ediyorsa, bu etikette onlarla beraber aynı şekilde görevini yerine getiriyor.

Demirbaş Etiketlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Demirbaşların temizliğinde bu etiketlerin zarar görmemesi (kimyasal temizliyicilerden) için temizlik sırasında bu etiketlerin yüzeyini sadece kuru bir bezle silmek gerekir. Islak, deterjanlı veya kimyasallı bir bez veya bu sıvıların direkt teması bu etiketlerin deformasyonune neden olabilir.

Etiketleme tek bir seferde yapılacağı ve uzun yılllar dokunulmadan aynı yerinde kalacağı için etiketlemenin hassas ve dikkatli bir şekilde yapılması tavsiye edilir. Demirbaş etiketini yapıştıracağınız yüzeyi sıvıdan, nemden ve tozdan arındırdıktan sonra etiketi yapıştırınız. Etiketi yapıştırırken yapışkanlı yüzeyin parmakla temasını minimum seviyeye indiriniz, aksi taktirde parmak değen yüzey yapışkanlık özelliğini kaybedebilir.

Demirbaş etiketi için resin ribon seçimini dikkat edilmelidir. Herhangi bir resin ribon demirbaş etiketlere net olarak baskı alabilir dersek hata olur. Kaliteli ribonlarla bu baskılar yapılmalı ve baskı barkod yazıcıdan çıktıktan yarım saat sonra tırnak ile kontrol edilmelidir. Hafif baskılı tırnak testinde baskı çıkıyorsa resin ribonunuz kalitesiz demektir ve bu durumda daha kaliteli resin ribon temin etmeniz doğru olacaktır.