Etiket Çeşitleri

Akıllı Etiket Nedir?

Bebek mamaları, enerji içecekleri, bal gibi gıda ürünlerinin sahtesi ile günümüzde sıklıkla karşılaşmayız. Sağlığımızı olumsuz anlamda etkileyebilecek durumlar ile karşılaşmamak için gıda ürünlerinde akıllı etiket kullanılması Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde uygulanması gereken bir yöntem olarak kabul edilmiştir. 1 Mart 2015 tarihinden itibaren günlük hayatımızda sıklıkla denk geleceğimiz akıllı etiket, gıda ürünlerini akıllı telefon ya da internet sayfaları üzerinden denetleyebilmemiz için kullanılacak olan bir etiket çeşididir.

29 Aralık 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar sonucunda sahte, taklit ve tağdiş edilme olasılığı bulunan gıda ürünlerinin önüne geçilmesi amaçlanarak ‘akıllı etiket’ uygulamasının 1 Mart 2015 tarihinde uygulanmaya başlanması ön görülmüştür. Bu uygulama ile beraber Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi uygulaması da başlamaktadır. Bu uygulama sonucunda gıda ürünleri satan yerlerde Ürün Takip Sistemi (ÜDTS) etiketine sahip olmayan hiçbir gıda ürünü satılamayacak. Böylelikle sahte ürünlerin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus ise 1 Mart 2015 tarihinden önce üretilmiş ve piyasaya sürülmüş olan gıda ürünleri eğer ÜDTS etiketine sahip değilse ürünün raf ömrü tamamlanana kadar satışına izin verilmektedir.

Ürün takibi sisteminin çalışma prensibi ise kabaca şu şekilde olacaktır. NFC ( temassız ödeme sistemi) bulunan akıllı telefonlarınız üzerinden özel barkodlar ile basılmış olan akıllı etiketleri okutarak bebek maması, bal, enerji içeceği, siyah çay gibi sıklıkla taklit edilmekte olan gıda ürünleri hakkında bilgi alarak ürünün orijinal olup olmadığını denetleyebileceksiniz.