USB Nedir?

USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0

USB Nedir?

USB Bağlantı Tipleri / USB Nedir?

Kısa adı USB (“Universal Serial Bus”) olan Evrensel Seri Veriyolu bilgisayarlara dışarıdan donanın bağlamak için kullanılan bir bağlantı biçimidir. Tak çalıştır (plug and play) özelliğine sahip olduğu için birçok donanımda tercih edilmektedir. Bizlerde barkod yazıcılar, el terminalleri ve barkod okuyucular da sıklıkla bu bağlantı tiplerine denk gelmekteyiz.

Bugüne kadar USB bağlantı tiplerinden 3 versyon (1.0 – 2.0 – 3.0) karşımıza çıktı. En son kullanılmakta olan USB 3.0 bağlantı tipi henüz birçok donanımda mevcut değil. USB’ nin versyonları ile bilgi aktarım hızları paralel olarak artmaktadır. Aşağıda USB bağlantı tiplerine ait hızları görebilirsiniz.

USB 1.0 :  1.5 MByte/sn (fullspeed)
USB 1.1 :  1.5 MByte/sn (fullspeed)
USB 2.0 :   60 MByte/sn (highspeed)
USB 3.0 : 600 MByte/sn (superspeed)

Günümüzde barkod sistemleri üzerindeki bağlantı tipleri genellikle USB 2.0′ dır. Kolay kurulum ve kullanım için tercih edilen bu bağlantı tipi, cihazınızı direkt olarak bilgisayarınıza (sisteminize) bağlamanıza izin vermektedir.

Satandar bir USB 2.0′ da 5 Volt / 500 MA mevcuttur ve kolaylıkla telefon, barkod yazıcı, el terminali, barkod okuycu gibi cihazları / üniteleri şarj edebilirsiniz. Bilgisayarınız uyku modune geçse bile USB bağlantısında bu akım mevcut olacağı için şarj durumu devam edecektir.

Aşağıdaki görselde ise farklı bağlantı soketlerine sahip USB’ bağlantı kablolarını görebilirsiniz.

USB

Bu gönderiyi paylaş


Call Now ButtonWhatsapp Tel : 0 216 399 5858