Pazarlarda Etiket Kullanım Zorunluluğu (Yeni Hal Yasası)

Pazarlarda Etiket Kullanım Zorunluluğu (Yeni Hal Yasası)

2013 yılında tasarı olan Meclise sunulan Yeni Hal Yasası’nın kabul edilmesiyle birlikte 31 Aralık 2016 tarihine kadar bütün hal ve pazar tezgahlarında barkodlu sistemle geçilmesi gerekliliği pazarcılara ve hal işletmecilerine tebliğ edilmiştir. Hal Yasası’na göre bütün hal ve  pazar ürünleri barkodlu tartılar ile tartılıp pazar etiketleri ile etiketlenip o şekilde satılacaktır. Hal etiketine alınan barkod baskısında ürün bilgisi, menşei ve fiyat bilgisi bulunması mecburiyeti bulunmaktadır. Yeni Hal Yasası pazar ve haller için bazı kolaylıkları getirse de, aynı zamanda birçok zorluğu da yanında getirecek gibi. Bu sebepten dolayı da barkodlu pazar sistemine entegrasyon, tüm zorlukları aşama aşama düzenlemek açısından uzun tutulmuştur.

Pazarcıların Hal Yasası’nda bulunan maddelere uygun işlem yapmaması durumunda 5000 Lira’ya kadar ceza alacağı da yasada açıkça belirtilmiştir. Bu yönetmelik doğrultusunda pazar yerlerinde tezgah açanların 2012 yılı içerisinde elektronik barkod yazıcılı teraziler, barkod okuyucu ve pazar etiketlerini temin etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda tezgahlarında sergiledikleri bütün ürünlerin üzerinde fiyat, yetiştirildiği bölge, ürünün cinsi gibi bilgileri içeren etiketlerle etiketlenmeleri, elektronik tartı ile fiyatlandırılmasının yapılması gereklilikler arasında yer alıyor.

Pazarcılar için ürün etiketleri,  Pazarcılar için barkod okuyucular  ve barkodlu terazi konusunda firmamız tam yetkili olarak hizmet vermektedir. Etiket üretimi yapan firma olarak pazar etiketlerini uygun fiyata temin edebilirsiniz. Pazar tezgahınızı Yeni Hal Yasası’na uygun hale getirmek için firmamızı arayınız.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now ButtonWhatsapp Tel : 0 216 399 5858