Karekod Nedir?

Karekod Nedir?

Yurtdışında Data Matrix olarak adlandırılan, kare ve dikdörtgen biçimlerinde basılabilen iki boyutlu barkodun Türkiye’ de kullanılan ismindir KAREKOD. Ülkemizde ilk defa sağlık sektöründe ilaçların takibi amacıyla kullanılmış olarak karekodun 2 boyutlu ve GS1 uyumlu bir Datamatrix barkodu olduğunu söyleyebiliriz. Birçok alanda Avrupa’ nın gerisinden gelen ülkemizde karekodun sağlık sektöründe kullanılması çoğu avrupa ülkesi içinde bir örnek uygulama olmuştur. 1 Ekim 2009′ da kullanılmaya başlayan karekod sistemi içerisinde üreticiler tarafında oluşturulan barkod numarası, sıra numarası, son kullanma tarihi, parti, lot, batch gibi birçok bilgi yer alır.

Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Bu bakıma karekodun yaratılmasındaki asıl amaç bu çizgilerden oluşan barkodların içermiş olduğu sınırlı sayıdaki datayı ASCII karakter setinden 3,116 karaktere çıkartmıştır. Bir dikdörtgen içerisinde 8×8 (64 adet kare eder) kareden 144×144 (20736 adet kare eder) kareye kadar çıkabilir. Dolaysıyla maksimum sayıdaki bu 20 bin 376 adet karenin anlamı 3 bin küsür harf veya sayıya tekabul eder. Kısaca içerisine bir makale bile yazabilirsiniz. (Bazı web sitelerinde, kitaplarda Vs matbularda kullanılmaya başlanmıştır)

Bahsetmiş olduğumuz Datamatrix kod (karekod) içerisindeki siyah ve beyaz (boşluk) karelerden oluşan yeni nesil kodun mantıksal olarak boşlukları sıfır (0) siyah kareleri ile bir (1) olarak algılaması matematiksel dönüşüm ile (bilgisayarların çalışma mantığı) mantıksal bir ifadeye çevrilir ve sonuçta karşımıza okutulmuş olan bir karekoddan ucun uzadıya bilgi çıkabilir. Bu durumda karekodun içine istenilen detaylı bilgiler rahatlıkla girilebilir.

Okuma kalitesi olarak barkodlardan daha iyi olan karekodlar sadece karekod okuma özelliği olan barkod (karekod) okuyucular ile okunabilmektedir. 3 mm kare içerisinde 50-60 adet kareyi sığdırabilir ve bunu okuyucular ile okutabiliriz. Bu durumda 1 cm karelik bir alanda çok daha fazla bilginin yer alacağı ve boyutu küçük olan ürünlerin üzerine rahatlıkla yerleştirebileceğimiz anlamına gelir. %20-25 kontrast’ da dahi okunabilen bu kod sistemi, ürün etiketinin solması ihtimalinde de okunabilmektedir.

Ek olarak bu karekodları basabilmeniz için karekod uyumlu barkod yazıcılar gerekmektedir, karekod yazıcı olarak tabir edilen bu printerlara sitemizdeki barkod yazıcılar segmesinden ulaşabilirsiniz.

Karekod oluşturmak için sitemizde yer alan “Karekod Oluşturma” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now ButtonWhatsapp Tel : 0 216 399 5858